معرفی کتاب
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ معرفی کتاب
آرشیو وبلاگ
      معرفی کتاب ()
مدیریت بحران در واحدهای صنعتی نویسنده: معرفی کتاب - جمعه ٢٥ فروردین ،۱۳٩۱

نام کتاب: مدیریت بحران در واحدهای صنعتی

ناشر: انتشارات اندیشه‌سرا (با ﻣﺴﺅولیت بهزاد پاکروح)

http://www.andishehsara.org/

مؤلف: دکتر بهمن عبدالحمیدزاده

با همکاری: مهندس مهسا ماپار- مهندس سید مجتبی مصطفوی

ویراسته‌ی: دکتر میترا نیکبخت

 

فهرست

پیش گفتار

فصل اول: تعاریف، کلیات و انواع بحران

لزوم استقرار مدیریت بحران در سازمان ها

مصادیق و انواع بحران

بحران‌های طبیعی

بحران‌های مصنوع بشر

تفاوت حادثه، شرایط اضطراری و بحران

تعریف بحران

مفهوم آسیب‌پذیری در برابر بحران

بحران در واحدهای صنعتی

تبعات بحران

فصل دوم: مرور برخی از بزرگ‌ترین بحران های طبیعی و صنعتی ایران و جهان 25

سونامی (آب لرزه)

زلزله

بحران‌های مصنوع بشر

حادثه‌‌ی هسته‌ای چرنوبیل

فاجعه‌ی انسانی بوپال

حادثه‌ی قطار نیشابور

هم‌زمانی رخداد بحران‌های طبیعی و صنعتی

بحران خلیج مکزیک

 

فصل سوم: الگوها و مدل‌های رایج مدیریت بحران

تعریف مدیریت بحران

جایگاه مدیریت بحران در قوانین و استانداردها

نظری به تاریخچه و جایگاه مدیریت بحران در ایران

الگوهای رایج مدیریت بحران در جهان

شرح مدل منتخب lceberg

فصل چهارم: پیش‌گیری از بحران

مصادیق پیش‌گیری از بحران

رعایت اصول فنی و ایمنی در طراحی، احداث و راه‌اندازی واحد

انجام مطالعات شناسایی مخاطرات

بازدیدهای دوره‌ای از تجهیزات

تعمیرات پیش‌گیرانه

بررسی و مطالعه‌ی تجربیات و اقدامات سایر کشورها و یا واحدهای مشابه

پدافند غیر عامل

فصل پنجم: آمادگی در برابر بحران

مصادیق آمادگی در برابر بحران

طرح واکنش در شرایط اضطراری

آموزش و مانور

انواع مانور

اهداف مانورها

سناریوی مانورها

پیش بینی ابعاد بحران‌ها

فصل ششم: مقابله با بحران

مراحل مقابله با بحران

جمع‌آوری اطلاعات

ارزیابی بحران

اطلاع‌رسانی

اولویت‌بندی هدف‌ها

طراحی فعالیت‌های فوریتی

سازمان‌دهی گروه‌های عملیاتی

ایجاد سیستم نظارت بر عملیات

اجرا

فوریت‌های عملیاتی و اضطراری

فصل هفتم: احیا و بازسازی پس از رخداد بحران

لزوم احیا و عادی‌سازی

بازسازی مجموعه پس از بحران

ارزیابی ریسک پس از بحران

پندآموزی از بحران

فصل هشتم: به کارگیری ابزارهای نوین در مدیریت بحران

کاربرد نرم افزارها در مدیریت بحران

نرم‌افزارهای چند منظوره

سیستم اطلاعات جغرافیایی

GIS و مدیریت بحران

تعیین بهینه‌ترین مسیر دست‌رسی در سیستم GIS در زمان بحران

نرم‌افزار Oilmap

نرم‌افزارهای تخصصی مدیریت بحران

نرم‌افزار Eteam

نرم‌افزار SAHANA

نرم‌افزار CAMEO

پیوست: ساختار کلی پیشنهادی یک طرح واکنش اضطراری برای پیاده‌سازی در هر سازمان

پیش‌گفتار

امروزه تمامی کشورهای جهان با حوادث طبیعی و صنعتی بی‌شماری درگیر هستند که صدمات جبران‌ناپذیر جانی و خسارات مالی فراوانی را در پی دارد. فعالیت‌های سازمان یافته‌ی بشری همواره مطابق روال عادی پیش نرفته و گاه بدون آمادگی قبلی شرایطی پیش می‌آید که برنامه‌های از پیش طرح شده کارایی خود را از دست می‌دهند. این شرایط اضطراری بعضاً با گسترش دامنه‌ی تأثیر، به بحران تبدیل می‌شوند.

بحران‌هایی که امروزه بشر با آن رو به روست می‌توانند طبیعی و یا حاصل فعالیت‌های صنعتی و تکنولوژیک باشند. با پیشرفت روز افزون تکنولوژی و عظیم‌تر شدن صنایع به‌ویژه از دهه‌ی 1960 میلادی به این سو، مخاطرات واحدهای صنعتی نیز رشد کرده‌اند. تا پیش از این تاریخ، پیامدهای حوادث واحدهای صنعتی، عمدتاً محدود به مرزهای کارخانه می‌ماند اما حوادث امروزی واحدهای صنعتی به دلیل افزایش ظرفیت‌های تولید و حجم بسیار بالای مواد درگیر، می‌توانند پیامدهای بسیار شدیدتری داشته باشند. بحران‌ها اکثراً همراه با خسارت مالی، جانی و آسیب و صدمه به افراد و اموال هستند. از سوی دیگر در بحران‌های صنعتی افزون بر موارد اشاره شده، توقف تولید، بیکار شدن پرسنل بهره‌‌بردار واحد آسیب دیده، تخریب محیط زیست پیرامون و کاهش اعتبار آن واحد صنعتی نیز از پیامدهای محتمل است.

پیشرفت‌های صنعتی کشور ایران نیز در سالیان اخیر به‌ویژه سرمایه‌گذاری در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی در دهه‌ی حاضر، باعث شده است که بحران‌های صنعتی بیش از پیش در کشور ما امکان رخداد بیابند. مروری گذرا بر حوادثی چون انفجار قطار نیشابور (1382)، آتش‌سوزی و انفجار در شهرک صنعتی شهید بابایی (1387)، حادثه‌ در دو مجتمع پتروشیمی و حادثه‌ی لوله‌ی گاز سرخس که همگی در سال 1389 و در فاصله‌ی زمانی کمتر از 3 ماه رخ دادند، زنگ خطر را بیش از هر زمان برای صنعتگران و محققین این زمینه به صدا در آورده است.

یکی از کانون‌های بالقوه‌ی رخداد چنین بحران‌هایی که همواره نظر کارشناسان را به خود جلب کرده است، مناطق ویژه‌ی صنعتی چون ماهشهر و عسلویه با تراکم بالای واحدهای عملیاتی است. حجم بالای مواد در فرآیند و ذخیره‌سازی، شرایط حاد دمایی و فشاری و نزدیکی واحدها به هم، این مناطق را به صورت کانون‌هایی مستعد رخداد بحران‌های عظیم صنعتی در آورده است. از سوی دیگر‌ با پیشرفت روز افزون صنعت کشورمان و وابسته شدن بیش از پیش انسان به فن‌آوری، پیامد حوادث این‌چنینی نیز به شدت رشد یافته است که این امر یکی از دلایل توجه روز افزون به مدیریت بحران در صنایع می‌باشد. بنابراین صنعت ایران نیازمند بهره‌مند شدن از سیستم‌هایی برای پیشگیری از رخداد بحران و آمادگی در برابر بحران‌های محتمل است.

تاکنون کتاب‌های متعددی در زمینه‌ی مدیریت بحران به زبان فارسی به رشته‌ی تحریر درآمده است، ولی عمدتاً تمرکز اصلی این کتاب‌ها، بر بحران‌های طبیعی و ارائه‌ی روش‌های مدیریتی خاص این بحران‌ها بوده است که در این میان جای خالی مباحث مدیریت بحران‌های صنعتی و تکنولوژیک در کشور به چشم می‌خورد. لذا کتاب حاضر، با هدف تمرکز بر بحران‌های صنعتی، و با ارائه‌ی فنونی خاص در زمینه‌ی شناسایی مخاطرات و کانون‌های بحران‌زا، چگونگی پیشگیری از بحران در واحدهای صنعتی و مدیریت و مقابله با این‌گونه بحران‌ها در صورت رخداد‌ نگاشته شده است. امید است که ماحصل کار، مورد استفاده‌ی صنعت‌گران، محققین و دانشجویان فعال در حیطه‌ی مدیریت بحران در صنعت قرار گیرد و گامی کوچک در راستای کمتر کردن حوادث و بحران‌ها باشد.

ناگفته آشکار است که پرداختن به تمامی زوایای مقوله‌ی مدیریت بحران، ذکر مثال‌هایی از تمامی صنایع و یا ارائه‌ی تمامی راه حل‌ها در یک کتاب میسر نیست، لذا از خوانندگان گرامی تقاضا می‌شود که با تذکر کاستی‌های موجود به نویسندگان، بر غنا و گستردگی مطالب مطرح شده بیفزایند.

  نظرات ()
مطالب اخیر ژنتیک از دیدگاه حل مسأله شستشوی شیمیایی در صنعت و روش‌های انجام تست‌های کنترل کیفیت به همراه ده‌ها فرمول طراحی مخازن ذخیره‌ی اتمسفریک با نرم‌افزار TANK هایپرکم، ابزاری برای مدل‌سازی مولکولی نانوتکنولوژی و کاربرد آن در صنعت پلیمر ابزار دقیق طراحی و تحلیل مهندسی با نرم‏افزار ANSYS طراحی و تحلیل آنالیزهای ویژه با ANSYS فرآیند جذب سطحی و شبیه‌سازی آن با نرم‌افزارASPEN ADSIM شبیه‌سازی فرآیندهای پلیمری با ASPEN Polymer Plus
کلمات کلیدی وبلاگ ابزار دقیق (۱) مقررات شهرسازی و معماری (۱) شیمی فضایی (191 مسأله همراه با پاسخ) (۱) ژنتیک مولکولی باکتری‌ها (۱) سنتز ترکیبات آلی دارویی (۱)
دوستان من انتشارات اندیشه سرا هزینه انتشار کتاب وبلاگ بهزاد پاکروح کتابفروشی های شهرستان ها کتابفروشی های تهران کارت تخفیف خرید کتاب معرفی کتاب اخبار فناوری اطلاعات طراح قالب